Невід’ємною частиною політичної системи сучасного демократичного суспільства є політичні партії. Політичне життя в сучасному суспільства не мислиме без партій. Партії надають йому динаміки, оскільки вони є ареною змагання політичних курсів, ідей, які виражають інтереси різних суспільних груп. Знання про партії як суспільний інститут, їх місце і роль у суспільно-політичному житті мають не лише теоретичне, а й практичне значення.
У сучасній Україні ідеї політичного плюралізму і багатопартійна політична система дістали своє закріплення на конституційному рівні, який виражається у визнанні права громадян на об’єднання в політичні партії і громадські організації, організації суспільного життя на принципах політичного, економічного й ідеологічного багатоманіття.
Якщо вдатися у статистику, то станом на сьогодні в Україні зареєстровано понад 300 політичних партій різного спрямування, і їх кількість постійно збільшується. Так, у 2015 році в Україні зареєструвалася рекордна кількість політичних партій – 79. Ще 38 політичних сил з’явилося у 2014 році. В цілому ж за два останні роки було зареєстровано більше партій, ніж за 10 попередніх. До цього найбільше політичних партій було створено у 2005 році – 24. Загалом же в Україні зареєстровано 316 політичних партій і, як уже згадувалось, їхня кількість постійно зростає.
Фактично ми отримали ситуацію, коли кожних чотири дні включно із вихідними, в Україні реєструється нова політична сила. І хоча це підриває довіру суспільства не лише до політичних партій, але до представницьких органів влади загалом, однак зацікавленість українців партіями завжди була і залишається на високому рівні
У зв’язку з цим ми склали рейтинг ТОП-7 кращих політичних партій України на сьогоднішній день. В якості критеріїв для формування рейтингу використовувались наступні показники: представництво партії у владі, організаційний та людський потенціал, порівняльний аналіз виборчих програм та рейтинг партій за результатами останніх соціологічних досліджень.
Здійснюючи аналіз політичних партій, в основному зосереджуємо увагу на партіях, які представлені у парламенті, або активно проявили себе на останніх місцевих виборах. У проведенні аналізу приділяємо увагу як кількісним, так і якісним показникам.
Представництво партії у владі
Насамперед, беручи до уваги даний критерій, в першу чергу розглянемо партійну приналежність людей, які займають найвищі державні посади в Україні.
Так, найвищі державні посади в Україні займають представники Блоку Петра Порошенка «Солідарність», зокрема: посаду Президента країни обіймає сам лідер партії Петро Порошенко; посаду Прем’єр-міністра – екс-нардеп від президентської партії Володимир Гройсман та посаду Генерального прокурора – екс-нардеп від «Солідарності» Юрій Луценко. Посада голови Верховної Ради України закріплена за представником «Народного фронту» Андрієм Парубієм, заступниками якого є представниця партії «Солідарність» Ірина Геращенко та представниця партії «Об’єднання Самопоміч» Оксана Сироїд.
Тепер розглянемо ситуацію з партійною приналежністю депутатів у представницьких органах усіх рівнів. Так, в українському парламенті БПП «Солідарність» представлений 145 депутатами, «Народний фронт» – 82, «Опозиційний блок» – 44, «Самопоміч» – 32. Радикальна партія – 22. «Батьківщина» – 19 і «Свобода» – 7. Беззаперечним лідером тут є пропрезидентська партія «Солідарність».
Також цікавим виглядає рейтинг партій за представництвом у місцевих радах. Так, БПП «Солідарність» представлений 9 060 депутатами, «Батьківщина» – 8 900, «Опозиційний блок» – 4 101, РП – 2 555, УКРОП – 2261, «Свобода» – 1 750, «Самопоміч» – 915 і НФ – 12 депутатами.
За партійним представництвом виключно у обласних радах в розрізі України рейтинг партій виглядає дещо по-іншому. Так, лідером за кількістю депутатів у обласних радах і надалі є БПП «Солідарність» – 433 депутати, друга «Батьківщина» – 275депутатів, третій «Опозиційний блок» – 201, далі УКРОП – 140, наступну сходинку ділять «Самопоміч» і Радикальна партія – по 126 представників, і на одну позицію від них відстає «Свобода» – 125 депутатів. Депутатів від «Народного фронту» у облрадах не зафіксовано.
У розрізі районних рад більшість керівників райрад в Україні є представниками того ж таки БПП «Солідарність» – 175 керівників. Більш, ніж вдвічі менше голів райрад у «Батьківщини» – 59, «Опозиційного блоку» – ЗО, у Радикальної партії – 14, УКРОПу – 12, «Свободи» – 10, у «Самопомочі» та «Народного фронту – жодного.
Організаційний потенціал партії
Від наявності розгалуженої мережі регіональних та місцевих осередків, які має кожна політична партія, залежить її спроможність сповна взяти участь у виборчій кампанії всеукраїнського рівня. Для того, щоб порівняти «топові» політичні партії у розрізі організаційною потенціалу, не будемо видумувати велосипеда, а звернемося до результатів дослідження громадянської морежі «ОПОРА», яке проводилось у травні поточного року.
Аналіз, який здійснила «ОПОРА», ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Опозиційний блок»», об’єднання «Самопоміч». Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
Так, найбільш розгалужену мережу партійних осередків в Україні має Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – всього 16 862 обласних міських, районних та інших структурних утворень. Партія представлена в усіх без винятку регіонах України. Найбільше осередків має в Одеській та Львівській областях, найменше – в Чернівецькій області. Втім, точні відомості про місцезнаходження ще 434 осередків «Батьківщини» відсутні.
Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – друга в рейтингу за розгалуженістю партійних осередків в Україні. Всього існує 1 786 структурних утворень, що майже в десять разів менше, ніж у «Батьківщини». Найбільше осередків «БПП» нараховується у Вінницькій та Київський областях, найменше – в Автономній Республіці Крим, Чернівецькій, Тернопільській та Луганській областях.
В «Опозиційного блоку», Радикальної партії та «Народного фронту» нараховується 84, 738 і 633 структурних утворень відповідно. Більш, ніж третину всіх осередків «Опозиційного блоку» сконцентровано в Одеській області. Натомість жодного осередку не зареєстровано в Тернопільській області, мінімальна кількість в Автономній Республіці Крим, Харківській, Львівській та Івано-Франківській областях. Радикальна партія найбільше представлена в Київській та Харківській областях
У «Народного фронту» найбільша кількість партійних осередків у Київській, Дніпропетровській та Одеській областях. Найменше – в Луганській області. Серед парламентських партій найменше структурних утворень (196) має об’єднання «Самопоміч». Однак партія представлена в усіх без винятку регіонах України, а понад 15% партійних осередків зареєстровано у Львівській області.
Людський потенціал партії
Наявність потужного людського ресурсу потенційно виводить політичну партію у час виборчих перегонів на кілька сходинок вище, оскільки можливість висунути своїх кандидатів у всіх виборчих округах – один із факторів успішного результату виборів. А тому аналіз людського потенціалу партій зробимо на прикладі дослідження участі партій у останніх місцевих виборах.
Так, на останніх місцевих виборах 2015 року своїх кандидатів запропонували 142 партії. Всього кандидатів, що балотувались від партій, було 209 889. Найбільше кандидатів представили:
- «Блок Петра Порошенка Солідарність» – 27 791 (13,3% всіх кандидатів);
- «Батьківщина» – близько 25 837 (12,3%);
- Радикальна партія Олега Ляшка – 17 514 (8,4%);
- Опозиційний блок» – 75 861 (7,5%);
- «Українське Об’єднання Патріотів УКРОП» – 73 739 (5,6%);
- ВО «Свобода» – 72 745 (6.,7%);
- Партія об’єднання «Самопоміч» – 4 515 (2,2%);
- «Народний фронт» участі у місцевих виборах не брав.
Як бачимо, беззаперечними лідерами на останніх виборах за залученням членів або прихильників партій в якості кандидатів були Блок Петра Порошенка «Солідарність» та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».
Також при порівнянні людського потенціалу партій варто враховувати і загальну кількість членів цих партій. На жаль, даних загальної кількості членів усіх вищевказаних партій із доступних джерел знайти не вдалось. Проте, згідно даних Вікіпедії, кількість членів «Батьківщини» становить на сьогодні понад 600 тис. осіб, «Свободи» – 15 тис. (офіційний сайт партії вказує бл. 20 тис.), Радикальної партії Ляшка – 11 тис.
Порівняння програм політичних партій
Якщо припустити, що партійні програми є хоч якимось показником того, як ці партії будуть поводитися в майбутньому – отримуємо широкий спектр можливостей запропонованих виборцям. А тому аналіз партійних програм і став одним із критеріїв при визначенні ролі й місця партії у сучасній партійній системі та її входження у рейтинг найкращих. Для аналізу програм скористаємося даними аналітичної платформи Vox Ukraine.
Так, напередодні парламентських виборів в 2014 року аналітична платформа Vox Ukraine попросила 13 економістів із провідних академічних і аналітичних установ в Україні й за кордоном оцінити програми кожної політичної партії. Програми були оцінені за чотирма критеріями: конкретність; можливість виконання й практичність; економічна доцільність; послідовність та логічна зв’язність. Погодьмося, кожен параметр є доволі важливим.
У результат було отримано наступний рейтинг:
- «Народний Фронт»
- «Громадянська Позиція»
- «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка
- «Самопоміч»
- Опозиційний блок
- Комуністична партія
- Радикальна партія
У Таблиці №1 наведені середи бали для кожної партії та кожного критерію за шкалою від 1 до 10: 0 – найгірший. 10 – найкращий.
Підтримка партії населенням
Можна багато писати про людський, організаційний та фінансовий потенціал партій, але єдиним джерелом влади в Україні є народ. А тому, від того, настільки український виборець готовий підтримувати ту чи іншу політичну силу, залежить її шлях на владний олімп чи на політичний маргінес. Звідси, для визначення рівня підтримки політичних партій, скористаємося даними останніх всеукраїнських соціологічних досліджень, які проводились впливовими дослідницькими структурами.
Соціологічна група «Рейтинг» на замовлення ІРІ. Період проведення опитування: 28.35.2016/14.06.2016. Вибірка: 2400 респондентів: Похибка: 2.0 %; Метод опитування: особисте інтерв’ю. Рейтинг підтримки серед тих, хто візьме участь у голосуванні: Опозиційний блок – 14%, Батьківщина – 14 %, БПП – 7,7%, Самопоміч – 9%, Радикальна партія – 8%. Свобода – 4%, Громадянська позиція – 3%, УК РОП – 2%, Народний фронт – 7%.
КМІС. Період проведення опитування: 20.05.2016/02.06.2316. вибірка: 2043 респондентів. Похибка: 3.3 %. Метод опитування: особисте інтерв’ю. Рейтинг підтримки серед тих, хто візьме участь у голосуванні: «Батьківщина» 22,0%, «Блок Петра Порошенка» 73,0% , «Опозиційний блок» – 11,9%, Радикальна партія О. Ляшка – 11,2%, «Самопоміч» – 11,1%, Громадянська позиція» – 5,1%, «Свобода» – 4,3%, «УКРОП» – 1,8%. За інші партії – 9,7%.
Як бачимо, різні дослідницькі структури пропонують дані, що доволі відчутно різняться між собою. Перш за все, це може бути зумовлено «порядком денним» політичних процесів в Україні. Події, що відбуваються у країні, можуть провокувати кардинально різні ставлення населення до одного і того ж явища в певний часовий інтервал.
ТОП-7 політичних партій
Маючи кількісні показники партій за наперед визначеними критеріями, можемо підбивати остаточний підсумок. Так, беручи до уваги організаційний та людський потенціал партій, їх представництво у владі, враховуючи якісний аналіз виборчих програм та рівень підтримки населенням за результатами останніх соціологічних досліджень авторитетних дослідницьких центрів, маємо перелік семи політичних партій, які задають тон у сучасному політичному житті України:
- Блок Петра Порошенка «Солідарність»
- ВО «Батьківщина»
- Партія «Опозиційний блок»
- Радикальна партія
- «Народний Фронт»
- Об’єднання «Самопоміч»
- УКРОП
Безсумнівним лідером серед партій є Блок Петра Порошенка «Солідарність». Політсила має потужне представництво у радах усіх рівнів. Як і кожна владна партія політсила добре організаційно та фінансово забезпечена, має свої тили у вищих органах влади. Пропрезидентська сила задає тон політичному процесу в країні та диктує законодавчу моду в українському парламенті. Партія займає проєвропейську позицію.
Цілком заслужену другу позицію у нашому рейтингу займає всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Партія має найбільш розгалужену мережу партійних осередків в Україні, представлена у всіх регіонах країни без винятку. Навколо незмінного ядра партії сформований стабільний електорат, а вдалі піар-ходи дозволяють партії завжди бути на слуху. Партія активно виступає за вступ України в НАТО.
І замикає трійку лідерів рейтингу правонаступник Партії регіонів – партія «Опозиційний блок». Політсила голосно заявила про себе восени 2014, і за доволі короткий відрізок часу зуміла об’єднати навколо себе значну частину електорату південно-східної України. Партія входить також у трійку за кількістю партійних осередків та кількістю своїх представників у представницьких органах усіх рівнів.
©Станіслав Бичай, Інститут розвитку лідерства